"

21 Şub 2015

Bir de paspas yapalım....

resim

Çok sevdiğim alanlardan biri de malumunuz Pinterest..."Hangimiz sevmiyoruz ki??" dediğinizi duyar gibiyim.Birçok fikrin ,üretkenliğin,dikişin -nakışın ve daha nicelerinin cirit attığı bu sosyal ağa hergün bir göz atmazsam eksik hissediyorum.Tabi bu gezintiler sırasında ilginç,paspas-halı tasarımları ilgimi çekti.Yukarıdaki resimler internetten alıntıdır.
Bu arada yakınlarda gittiğim  meşhur Kadıköy Salı pazarından da bahsetmeliyim  size.Gerçekten güzel bir pazar.Hele aksesuar konusunda çok iyi.Ama yine de Ümraniye kumaşçıları benim için vazgeçilmez tabi..Sanırım bu duruma dönüş yolundaki eziyetin de katkısı var::))


Bunlar da salı  pazarından birkaç kare...Benim de çok uygunaaldığım kumaşlar ve aksesuarlar oldu.Bnlardan biri de neredeyse yaklaşık 5-6 metre penye kumaşı 1 TL  ye almamdı.Bulunsun diye aldığım kumaş (birçok boya defosu mevcut) yapmaya başladığım paspasta şekillenmeye başladı.


Kumaşlar yaklaşık 5cm kalınlığında şeritler halinde kesilir.


Ben saç örgüsü yapmayı tercih ettim ama isteyenler kalın tığla da örebilirler...

Çocuk odası için yuvarlak bir paspas yapmayı düşünüyorum.Şeklini vermeye başlayarak alttan dikerek sabitliyorum.Şimdilik bu kadar.İşim biraz uzun sürebilir.Çünkü paspası çocuklarla beraber otururken yapıyorum.Yoksa haricinde ne dikişler var ne dikişler....)))Dikişle kalın,sevgiyle,sağlıkla hoşçakalınn...

15 yorum:

 1. Ah şu İstanbul pazarları... Bu pas pasları bende çok beğeniyorum sizinkini de merakla bekliyorum sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Buyuk nimet gercekten ,ama bircok ilde guzel kumas pazarları duyuyorum.benden de cook sevgiler. .

   Sil
 2. harika fikir! sonucu merakla bekliyorum :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Paspas büyüdükçe benim de heyecanim artıyor ANTIGONE ...:-D..Sevgilerr..

   Sil
 3. Pintereste ben de bayılıyorum bu paspasları görmüştüm fakat ben cesaret edemem gibi geliyor. Sen yap bakalım tecrübelerini anlatırsın ;)) Kolay gelsin..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kolay gozukuyordu ancak uzun surecek gibi.Buyuk oglumun da hosuna gitti.Siparisler basladi.keyifli ama, bakalim ne çıkacak?

   Sil
 4. Pintereste ben de bayılıyorum bu paspasları görmüştüm fakat ben cesaret edemem gibi geliyor. Sen yap bakalım tecrübelerini anlatırsın ;)) Kolay gelsin..

  YanıtlaSil
 5. bakliyoruz ama her kumaş işinde olduğu gibi bu iş te pis mi:DDDOna göre deneyeceğim de:ppp

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dikisten daha temiz aslinda.kumas seritlerini keserken biraz kirleniyor ama o kadar, tavsiye ederim deneyin bence. .

   Sil
 6. kolay gelsin ilginç birşey olacak :)

  YanıtlaSil
 7. çok değişik olmuş çok hoş ellerinize sağlık sevgiler....:))

  YanıtlaSil